Americké hypotéky

Peníze´

Americká hypotéka

Americká hypotéka je úvěr, za který se ručí nemovitostí. Nejedná se o úvěr na bydlení nebo na nákup nemovitosti. Peníze z tohoto úvěru je možné použít nacokoliv a jedná se o neúčelový spotřebitelský úvěr. Úroková sazba je vyšší než u hypoték na bydlení, ale zároveň nižší než u obvyklých bankovních úvěrů. Americká hypotéka existuje na českém trhu už 2 roky.

Jmémo dostala podle značné oblíbenosti v USA.

Vstup produktu na český trh umožnil to zákon o dluhopisech (190/2004 Sb.), který rozšířil účelovost použití hypotečního úvěru. Do do té doby bylo možné použít hypoteční úvěr pouze na investici do nemovitosti. Dnes si na americkou hypotéku můžete koupit také například auto, dovolenou, vybavení domácnosti, peníze použít v podnikání nebo s měma splatit jiné úvěry atd.

Podmínkou poskytnutí jakékoliv hypotéky, a to i americké je zajištění úvěru nemovitostí. Na nemovitosti nesmí váznout zástavní právo s výjimkou zástavy ve prospěch úvěru ze stavebního spoření nebo úvěru poskytnutého Státním fondem rozvoje bydlení na družstevní bytovou výstavbu. Zastavovaná nemovitost se může nacházet kdekoli na území členských států Evropské unie nebo jiných států tvořících Evropský hospodářský prostor. V praxi tuzemské banky téměř vždy požadují zástavu nemovitosti nacházející se na území ČR.

Do jaké výše ceny nemovitosti dostanete půjčku se banka rozhoduje podle toho, jak si myslí, že budete schopmi úvěr splácet. V praxi se výše půjček pohybují do 70 procent z ceny zastavované nemovitosti. Některé banky mají horní limit pro americké hypotéky, nad který vám nepůjčí, ať už má zastavovaná nemovitost jakoukoliv hodnotu.

Úroky amerických hypoték začínají na 5 % ročně při roční fixaci. U pětileté fixace je obvyklý úrok 6 % až 7 % ročně. Na trhu jsou nabízeny také hypotéky s pevnou úrokovou sazbu na celou dobu splácení a jejich úrok bývá od 7 % výš. V podstatě platí, že čím delší doba fixace úrokových sazeb, tím větší budou úroky.

Výhody a nevýhody amerických hypoték

Ve srovnání se spotřebitelským úvěrem je výhodou americké hypotéky delší doba splatnosti, nižší úroková sazba a možnost půjčit si vyžší částku.

Nevýhodou americké hypotéky je, že v případě platební neschopnosti riskujete ztrátu nemovitosti.

Se zástavou nemovitostí je spojena složitá agenda. Bance dokládáte spousty dokumentů a potvrzení. Za schválení hypotéky a následně za vedení úvěrového účtu si banky účtují mastné poplatky. K americké hypotéce nelze čerpat státní podporu a ani si odečíst úroky z daní. U několika bank lze narozdíl od klasické hypotéky americkou předčastně splatit aniž by jste museli platit sankční poplatky.

Kde americkou hypotéku pořídíte

Běžně je poskytují hypotéční banky. V zahraničí bankám stačí pouze zástava nemovitostí a v žadatelově soukromí se už dále nešťourají. České banky zatím neupustily od fízláckých praktik finančních úřadů a detailně z nepochopitelných důvodů skoumají klientovu schopnost hypotéku splácet a to i v případě, že nemovitost několikanásobně svou hodnotou převyšuje výši úvěru.

Americkou hypotéku může dostat osoba starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, která má příjem ze zaměstnání nebo z podnikání a současně vlastní nemovitost.

Zastavovaná nemovitost musí být bez dalších závazků jak už je popsáno výše.

Předložit musíte v podstatě stejné dokumenty, jako při hypotéce klasické

V roce 2005 tvořily americké hypotéky až třetinu z celkového objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Např. Česká spořitelna poskytla ve stejném roce více než 5 000 amerických hypoték v průměrné výši přes půl miliónu korun.

Pořiďte si mezinárodní účet zdarma - a vydělávejte s ním.

MoneyBookers